تاثیر نقشه وب سایت در سئو سایت

تاثیر نقشه وب سایت در سئو سایت : در این مقاله سعی داریم نقش و اهمیت وجود نقشه سایت در یک سایت و تاثیر آن بر سئو را مورد بررسی قرار دهیم . اولین سوال این است که نقشه سایت چیست ؟ در یک تعریف کلی می توان گفت که نقشه سایت امکان ایجاد یک فایل متنی در فایل های دیگر را به شما می دهد تا با آن تمامی صفحات موجود در سایت خود را به موتورهای جستجو معرفی کنید .

تاثیر نقشه وب سایت در سئو سایت

تاثیر نقشه وب سایت در سئو سایت

به طورکلی تاثیر نقشه وب سایت در سئو سایت :

 • تمام اطلاعات جزئی در مورد محتوای سایت را در اختیار موتورهای جستجو قرار می دهد .
 • دسترسی به صفحات خاص را میسر می سازد .
 • در روند شاخص سایت بهبود ایجاد می کند .
 • صفحاتی که در منوهای سایت نیستند را بوسیله موتورهای جستجو ایندکس می کند .
 • دسترسی و دید محتوای سایت را افزایش می دهد .
 • تضمینی برای ایندکس صفحات توسط موتورهای جستجو گر نیست اما شانس شما را بیشتر می کند .
 • تاثیر روی روش crawler ها ( رباط خزنده ) بر شاخص صفحات سایت ندارد .

  تاثیر نقشه وب سایت در سئو سایت بر دو نوع XMLو   HTML  می باشد که هر کدام دارای کاربرد و ارزش خاص خود برای بهبود وضعیت سایت در موتورهای جستجو هستند . که باید در طراحی وب سایت به ان توجه ویژه ای شود. هر نوع نقشه سایت دارای نقص و مزیت خاص خود است پس باید نقش آن ها را در بهبود سئو سایت درک کنیم تا بهتر در بهترین بهره را از آن ببریم .

نقشه سایت HTML

در طراحی وبسایت برای دسترسی کاربران به ساختار سایت طراحی می شود و تمایل دارد از footer  لینک شود . می توان نقشه سایت html را بعنوان استاندارد و قسمتی از سایت استفاده کرد . این نوع نقشه بیشتر برای آسانی دسترسی به صفحات سایت تنظیم می شود و هم بوسیله کاربر و موتور های جستجو دیده می شود . بخاطر آسانی برای سیات های با تعداد صفحات کم نیز نقشه سایت HTML استفاده می شود . این نوع نقشه سایت نسخه ای از یک متن با نمای site navigation است و بازدید کننده را براحتی به سایت هدایت می کند . متن پیوندی در نمای کلی ( نقشه سایت ) به صفحه رفرنس خود لینک می شود .

نقشه سایت XML

تاثیر نقشه وب سایت در سئو سایت مبتنی بر XML صرفا تضمین می کنند که URL ها ( لینک های ) موجود در سایت شما توسط خزنده های موتور های جستجو شناسایی و یا ایندکس شوند . نقشه های سایت XML ساده تر بوده ودر دنیای بازاریابی به در ک کمتری نیاز دارند .
Extensible Markup Language که مخفف آن XML  می باشد به معنای زبان نشانه گذاری قابل توسعه است . این نقشه سایت نیز مشابه  HTML بوده و دارای بدنه یکسانی  است . نقشه سایت HTML  برای ایجاد نقشه سایت ساده و قابل درک برای کاربر مورد استفاده قرار می گیرد در وهله اول برای علاکت گذاری فایل های متنی قالب بندی شده و تگ لینکدهی ها برای ایجاد صفحه های وب استفاده می شود . حال اینکه نقشه سایت XML  برای ارسال کل محتوای سایت به موتور های جستجو استفاده می شود و بطور معمول شامل لیست های URL و اطلاعات مربوط به آنها هستند . این نقشه در واقع یک لیست نشانه گذاری شده با فرمت XML است . طوریکه موتور جستجو براحتی اطلاعات URL ها را دریافت کرده و سایت ایجاد می شود در تصویر زیر یک نمونه از نقشه XML را مشاهده می کنید .

بعضی از موتور های جستجو و خزنده های دیگر نیز فقط از این نوع نقشه سایت استفاده می کنند . در سئو نقشه سایت XML احضاری برای خزنده لینک ها ( URL های ) لیست شده می باشد . این فرآیند یکی از راه های درخواست موتورهای جستجو گر برای بررسی ایندکس صفحه های لیست شده و بررسی سایت ( crawl  شدن آن ) است .

تعدادی از محدودیت های مهم نقشه سایت XML :

تاثیر نقشه وب سایت در سئو سایت  : شاخص گذاری را تضمین نکرده و تنها URL هایی که برای ایندکس در موتورهای جستجو و خزنده ها می خواهید را پیشنهاد می دهد .
اعتبار سایت را منتقل نکرده ؛ لیست URL ها ؛ لینک اعتبار سایت را مثل لینک HTML روی سایت شما نمی پذیرد .

برای بهبود رتبه بندی ارزش زیادی نداشته و با این نقشه بعید است URL از موتور های جستجو رتبه بگیرد و تنها ممکن است صفحه ایندکس شود اما اعتبار سایت در روش استفاده از HTML کمتر است .

چند مزیت داشتن نقشه با XML

 • وجود نقشه سات اطاعات بیشتری را به موتور های جستجوگر منتقل می کند . حال ببینیم با ایجاد نقشه سایت چه اتفاقی برای سایت می افتد .
 • تمامی آدرس صفحات (URL ها ) لیست می شوند حتی صفحاتی که توسط موتور های جستجو پیدا نمی شدند .
 • می توان با اضافه کردن تگ هایی بر روی نقشه XML صفحات مهمتر را مشخص کنیم تا موتور های جستجو بیشتر روی آنها تمرکز کنند .
 • موتور های جستجو صفحات سایت را اولویت بندی می کنند . در نتیجه صفحات مشخص شده زودتر مورد crawl قرار خواهند گرفت .
 • نقشه سایت اطلاعاتی از مرکز وبمستر گوگل را به شما می دهد و می توان بوسیله آن به فعالیت ربات گوگل دسترسی پیدا کرد .
 • نقشه سایت اطلاعات موقت ارئه می دهد .می توانیم با استفاده از تگ های دو گانه XML  توضیحات بیشتری را به موتور های جستجو داد و با این روش آخرین تغییرات و ویرایش صفحه را اطلاع دهیم ابتدا برچسب lastmod>> آخرین تغییرات و بعد برچسب  <changefreq>  دوره زمانی تغییرات را به موتور های جستجو اطلاع می دهند .

تاثیر نقشه وب سایت در سئو سایت

تاثیر نقشه سایت برسئو از جهت پیمایش سایت و ایندکس شدن توسط موتور های جستجو به محض ایجاد و یا حتی اطلاع تغییرات در اولین فرصت می باشد . از طرفی باعث افزایش ورود کاربران و جذب کاربر جدید به سایت می شود . به همین دلیل از معیار های مهم سئو است . در این روش به علت استفاده از برچسب ها و یا توضیحات کوچکترین تغییر به موتور های جستجو اطلاع داده می شود و صفحات و تصاویر سریعتر ایندکس می شوند در نتیجه باعث بهبود پیمایش سایت می شود.

معمولا طراح در زمان طراحی وب سایت از استفاده از انواع نقشه سردر گم می شوند . می توان گفت انتخاب نوع نقشه به هدف سایت شما بستگی دارد . نقشه سایت HTML برای کاربر نوشته میشود اما نقشه سایت XML  به طور خاص برای موتور های جستجو و خزنده های آن نوشته می شود و حاوی فایلی شامل تمامی فعالیت های پشت صحنه سایت است . علاوه بر URL اصلی تمامی URL ها موجود در سایت همراه با METE DATE ( متا دیتا ) در ارتباط هستند .

افزایش تاثیر نقشه وب سایت در سئو سایت

در تاثیر نقشه وب سایت در سئو سایت هر دو نوع نقشه سایت به برسی سایت شما توسط موتورهای جستجو کمک می کنند . تفاوت اصلی این است که نقشه XML خاصه برای دیده شدن توسط موتور های جستجو طراحی می شود و با آن می توان تغییرات و ویرایش و ایجاد صفحه و محتوای جدید را به موتورهای جستجو اطلاع داد. در حالیکه نقشه سات HTML  برای کمک به کاربر جهت درک بالاتر از کلیت سایت می باشد .
توصیه ما استفاده همزمان از دو نوع نقشه سایت است . زیرا این کار کمک می کند هیچ یک از جنبه هیا سئو را از دست ندهیم و اطمینان خواهید داشت که همه صفحه های سایت توسط گوگل پیدا می شوند . داشتن هر دو نوع سایت بهترین راهکار برای داشتن سایت کاربر پسند و تاثیر گذار در رتبه بندی سایت است .