طراحی وب سایت فروشگاهی : همانطور که می دانید امروزه بهترین بستر برای تبلیغ و گسترش کسب و کار استفاده و بهره برداری از فضای وب است . یکی از راه های موثر برای بهره برداری از این بستر مناسب برای رونق بخشی به کسب  و کار ، تجارت الکترونیک می باشد . برای داشتن تجارت الکترونیک موفق در وب نیز به عنوان اولین گام می بایست هویت مجازی کسب و کار خود را ایجاد کنید . داشتن یک وب سایت فروشگاهی بهترین راه برای ایجاد هویت مجازی کسب و کار خود در فضای وب می باشد . تیم طراحی وب سایت جوپرس با ارائه بهترین و با کیفیت ترین خدمات طراحی وب سایت فروشگاهی با تیم حرفه ای خود می تواند بهترین همراه و مشاور شما در امر تجارت الکترونیک و طراحی وب سایت فروشگاهی شما باشد .

درباره طراحی وب سایت فروشگاهی

یک وب سایت فروشگاهی در واقع پل ارتباطی است بین صاحب کسب و کار و مشتریان او . فروشگاه آنلاین می تواند در افزایش اعتبار و محبوبیت فروشگاه شما در میان مشتریانتان بسیار تاثیر گذار باشد ، چرا که :

•    باعث سهولت دسترسی مشتریان شما به فروشگاهتان می شود .

•    با وجود فروشگاه اینترنتی دیگر فقط به محدوده فیزیکی محدود نخواهید بود ، بلکه به طور گسترده و سراسری تمام مردم می توانند از شما خرید کنند .

به طور کلی هر چه دسترسی و تسریع در خرید و کیفیت دریافت خدمات از جانب یک فروشگاه برای مشتریان بهتر باشد ، در نتیجه اعتبار و محبوبیت آن فروشگاه افزایش می یابد .

انواع فروشگاه اینترنتی

در طراحی وب سایت فروشگاهی متد ها و روش های متععدی وجود دارد که بسته به هدف آن فروشگاه ، روش مناسب مورد استفاده قرار می گیرد . بعضی از این روش ها عبارتند از :

طراحی وب سایت فروشگاهی به روش B2B

همانطور که در بازارهای فیزیکی فروشگاه هایی هستند که به عنوان عمده فروش شناخته شده اند و به مشتریان عادی خدماتی ارائه نمی کنند ، در طراحی فروشگاه اینترنتی نیز برای اینکه یک فروشگاه مخصوص امر عمده فروشی طراحی کنیم از متدی به نام B2B استفاده می کنیم . در اینگونه فروشگاه های اینترنتی تنها بازرگانان و صاحبان کسب و کار با یکدیگر تعامل و رابطه برقرار می کنند و با هم به تجارت الکترونیک می پردازند .

طراحی فروشگاه آنلاین با متد B2C

این متد طراحی فروشگاه آنلاین رایج ترین روش بوده و در واقع همان فروشگاه عادی ، یعنی ارائه خدمات صاحب کسب و کار به مشتریان عادی می باشد .

طراحی فروشگاهی اینترنتی به سبک C2C

همانطور که در سال های اخیر دیده اید ، وب سایت هایی هستند که همه افراد ، افراد عادی و یا صاحبان کسب و کار (فرقی نمی کند) ، را ترغیب به عضو شدن در خود می کنند و خدمات آن ها به اینگونه است که اعضای سایت خود اجناس و خدمات خود را برای ارائه و فروش بر روی سایت قرار می دهند و به فعالیت تجاری می پردازند . برای مثال معروف ترین وب سایت های داخلی که از متد C2C استفاده می کنند ، سایت های ” دیوار ” و ” شیپور ” هستند .

طراحی وب سایت فروشگاهی به روش G2B

گاهی نیز دولت ها می بایست تعاملاتی با دارندگان کسب و کار و تاجران انجام دهند ، از جمله امور مربوط به تعاملات حقوقی مانند مالیات و … . هر چند وب سایت هایی که با متد G2B طراحی می شوند یک فروشگاه اینترنتی محسوب نمی شوند ، اما به هر در دسته بندی تجارت الکترونیک قرار می گیرند . یکی از مثال هایی که برای اینگونه از وب سایت ها ذکر کرد ، سایت سازمان مالیات می باشد .

طراحی وب سایت به روش G2C

این دسته از وب سایت ها نیز با اینکه در دسته بندی سایت های مربوط به تجارت الکترونیک قرار دارند ، اما فروشگاهی در نظر گرفته نمی شوند . گاهی نیز دولت مستقیما خدماتی به مردم عادی ارائه می کند که برای سهولت در ارائه آن ها ، دولت از فضای وب و سایت استفاده می کند . مثلا وب سایت بیمه یا سایت مربوط به ثبت نام دریافت یارانه را می توان به عنوان نمونه هایی از سایت های G2C ذکر کرد .

اهداف طراحی وب سایت فروشگاهی چیست و چه ویژگی هایی باید داشته باشد ؟

در دسته بندی کلی ، یکی از زیر شاخه های اصلی ایجاد کسب و کار الکترونیک ، فروشگاه های آنلاین و اینترنتی هستند . اهدافی که می توان برای طراحی وب سایت فروشگاهی ذکر کرد مواردی هستند از قبیل برقراری ارتباط نزدیک تر و راحت تر بین فروشنده و مشتری ، ایجاد هویت و اعتبار برای کسب و کار خود در فضای جهانی وب ، ارائه بهتر و راحت تر و سریع تر هر گونه خدمات از جانب صاحب کسب و کار به مردم و مشتریان ، … . وب سایت فروشگاهی با برخورداری از طرحی زیبا و جذاب برای بازدید کنندگانش ، می تواند به خوبی هر چه تمام تر برای کسب و کار شما برندسازی کرده و روز به روز مشتریان بیشتری برای شما به ارمغان داشته باشد .
همانند طراحی وبسایت به هر منظوری ، برای طراحی وب سایت فروشگاهی نیز ویژگی های خاصی باید در نظر گرفته شود که بعضی از آن ها را در ادامه این مقاله ذکر خواهم کرد .

طراحی ریسپانسیو وب سایت فروشگاهی

همانطور که شاهد افزایش روزافزون کاربران موبایل وب هستیم ، روی آوردن طراحان وب به این سبک طراحی وب سایت ، یعنی طراحی ریسپانسیو ، نیز بیشتر شده است . امروزه به دلیل راحتی در دسترسی به وب توسط دستگاه های غیر دسکتاپ ، مانند تبلت ها و موبایل ها ، کاربران وب بیشتر از طریق این دسته از دستگاه ها وارد فضای وب می شوند به بازدید از وب سایت های مختلف می پردازند .

بنابراین به تناسب این روند چشمگیر ، طراح وب باید سایت را به گونه ای برای کاربران موبایل وب بهینه سازی کند که آن ها نیز در هنگام بازدید از وب سایت دچار مشکل نباشند . به این کار اصطلاحا طراحی mobile-friendly نیز گفته می شود . همچنین ، علاوه بر اینکه طراحی ریسپانسیو به شدت تاثیر مثبت بر روی تجربه کاربری وب سایت می گذارد ، با توجه به بروز رسانی های الگوریتم های موتور جست و جوی گوگل ، mobile-friendly بودن وب سایت بسیار در امتیاز مثبت گرفتن آن و افزایش رتبه اش موثر واقع می شود .

رعایت اصول سئو و بهینه سازی وب سایت در طراحی فروشگاه اینترنتی

پس از ذکر نکات فنی در طراحی وب و مورد توجه قرار دادن آن ها ، حال بحث بهینه سازی وب سایت یا سئو مطرح می شود . اگر در طراحی وب سایت فروشگاهی نیز تکنیک ها و اصول سئو رعایت شود ، منافع زیادی شامل وب سایت و فروشگاه آنلاین شما می شود که برخی از آن ها عبارتند از :

•    یافتن سریع تر محتوای وب سایت توسط موتور جست و جو که باعث دیده شدن بهتر فروشگاهتان توسط کاربران می شود .

•    افزایش رتبه صفحات وب سایت به دلیل برخورداری از بهینه بودن و ترفندهای سئو .

•    افزایش سرعت بارگذاری محتوای وب شما برای کاربران و دسترسی آن ها به صفحات سایتتان در حداقل زمان ممکن .

•    مورد توجه قرار دادن معیارهای استاندارد موتور جست وجو هنگام طراحی فروشگاه اینترتی

•    نبود مانع برای بررسی صفحات وب سایت توسط ربات های موتور جست و جو و ضمیمه سازی محتوا .

در نهایت این نکته لازم به ذکر است که اگر قبل و هنگام طراحی وب سایت ، طراح اصول سئو را رعایت کرده باشد ، در آینده اگر تصمیم به بهینه سازی وب سایت گرفته شود این امر در کمترین زمان و با کمترین هزینه انجام پذیر خواهد بود .

تاثیر بعد گرافیکی طراحی وب سایت فروشگاهی در به موفقیت رسیدن آن

بر اساس مطالعاتی که بر روی کاربران وب صورت گرفته است ، این نتیجه به دست آمده که در بدو ورود کاربر به یک سایت ، پیش از هر چیزی جلوه سایت و گرافیک آن است توجه کاربر را به خود جلب کرده و می تواند موجب ماندگاری او در صفحات وب سایت شود و یا اینکه فورا سایت را ترک کند .

یکی از چیزهایی که سطح کیفی گرافیک و ظاهر وب سایت را ارتقا می دهد ، تصاویر با کیفیت و جذاب و متناسب با موضوع سایت هستند . اما همانطور که گفتیم سایت باید با اصول سئو همخوانی داشته باشد ، پس نباید حجم منابع دریافتی از سمت وب سرور بر روی دستگاه کاربر را بسیار زیاد قرار دهیم و در به کار گیری تصاویر نیز باید تعادل و حجم منابع را در نظر بگیریم . از طرفی بر اساس اصول گرافیکی ، رنگ ها تاثیر اعجاب آمیزی بر چشم بیننده و در نهایت جذب او می گذارند ؛ بنابراین ایجاد یک تایپوگرافی ایده آل با تصاویر باکیفیت و مرتبط و برقراری یک هارمونی در رنگ بندی وب سایت می تواند به شدت در جذب کاربر موثر باشد .

با توجه به مطلب فوق ، اگر فروشگاه اینترنتی ما پر محصول باشد و مجبور باشیم تصاویر زیادی از محصولات بر روی صفحات آن قرار دهیم ، آنوقت باید چه کرد ؟ در پاسخ به این سوال باید بگم که به هیچ وجه نگران ابعاد فنی پروژه خود نباشید ، چرا که تیم طراحی وب سایت جوپرس تمام مشکلات فنی را برای شما برطرف می سازد .

طراحی وب سایت فروشگاهی پر محصول

اولین نکته ای که در طراحی چنین سایت هایی باید مورد توجه قرار داد اولویت بندی محصولات است . اگر قصد دارید محصولی را در بین سایر محصولات فروشگاه خود برجسته سازید و آن را به عنوان برند فروشگاه خود معرفی کنید ، پس می بایست در صفحه اصلی سایت بخشی را در نظر بگیرید که خلوت باشد و تنها به صورت برجسته و با طراحی جذاب و جالب توجه ، تصویر و توضیحات آن محصول را قرار دهید تا توجه بازدیدکنندگان را به آن جلب کنید . دومین نکته که باید به آن توجه شود ، چیدمان محصولات است . درباره طراحی چیدمان محصولات نیز همانطور که گفته شد می بایست اولا اولویت بندی بر اساس ارزش اعتباری و کیفی صورت گیرد و سپس با مهارت طراحی سایت گرافیکی و تایپوگرافی مناسب و جذاب این چیدمان صورت بگیرد .

مورد دیگری که درباره فروشگاه های اینترنتی پر محصول می توان اشاره کرد این است که اگر محصول یا محصولاتی در فروشگاه وجود دارد که قصد دارید به طور ویژه و خاص تری به آن بپردازید و تبلیغات کنید ، حتی می توانید در نویگیشن اصلی سایت آن را لینک کنید و یا اینکه یه ساب دامین به آن بر روی سرور خود اختصاص دهید و مطالب و تصاویر و توضیحات بیشتری برای آن در نظر بگیرید .

گام به گام طراحی وب سایت فروشگاهی هم گام با تیم طراحی وب سایت جوپرس

•    جلسه اولیه با مشتری و کسب آشنایی با نوع کسب و کار او و دریافت اطلاعاتی درباره محصولات و خدماتی که قصد دارد از طریق فروشگاه اینترنتی خود ارائه و عرضه کند
•    ارائه طرح اولیه وب سایت به کارفرما و اطلاع از نظر او درباره ویژگی های سایت (از جمله ویژگی های ظاهری ، تایپوگرافی و جلوه های گرافیکی)
•    محاسبه هزینه های پروژه و سپس عقد قراردادی قانونی بین طرفین (کارفرمای پروژه و تیم طراحی وب سایت جوپرس)
•    پیاده سازی طرح سایت
•    در صورت درخواست کارفرما ، اجرای تغییرات مد نظرش در طرح سایت و پیاده سازی مجدد به تناسب سلیقه کارفرما
•    عیب یابی و برطرف سازی مشکلات فنی و ظاهری در صورت وجود
•    ارائه وب سایت طراحی شده به طور کامل به کارفرما در مدت زمان تعیین شده در قرارداد
•    بررسی تمام ویژگی های ظاهری و فنی وب سایت توسط کارفرما و دریافت تایید او مبنی بر اینکه وب سایت طبق موارد ذکر شده در قرارداد کامل و بی نقص تحویل داده شده است

همانطور که قبلا هم گفتم ، بهینه سازی وب سایت و سئو از مهمترین اقداماتی است که پس از طراحی وب سایت می بایست انجام پذیرد . تیم طراحی وب سایت جوپرس دارای بهترین متخصصان سئو می باشد و تمامی اصول و تکنیک های بهینه سازی و سئو در حین طراحی وب سایت کاملا رعایت می شوند ، همچنین مشتریان ما می توانند با بهره مندی از مشاوره رایگان انتخاب کلمات کلیدی برای سئو وب سایت به راحتی هر چه تمام تر کلمات کلیدی سایتشان را انتخاب کنند و پس از آن کافیست تا کار سئو را به تیم حرفه ای ما بسپارند و با تعهد کاری ما به آن ها خیالشان از همه جهات آسوده باشد !

* ارائه بهترین و با کیفیت ترین خدمات طراحی وب سایت و بهینه سازی و سئو وب سایت توسط تیم حرفه ای جوپرس *

ویژگی های وب سایت فروشگاهی :


 • قابلیت خرید بی نهایت محصول
 • قابلیت عضویت در سایت
 • قابلیت پیگیری محصولات سفارش داده شده
 • قابلیت پرداخت آنلاین بوسیله درگاه های بانکی
 • قابلیت جستجو در بین محصولات
 • قابلیت ارسال دیدگاه/نقد و بررسی برای محصولات
 • قابلیت انتخاب پرداخت نقدی/پرداخت در هنگام تحویل
 • قابلیت مشاهده سوابق خرید کاربری
 • قابلیت دانلود محصولات دیجیتالی پس از پرداخت وجه
 • قابلیت انتخاب درگاه پرداخت بانکی
 • سبد خرید کاربر
 • قابلیت جستجوی محصولات بر اساس فیلتر گذاری ها
 • وجود ابزارک جستجوی محصولات بر اساس قیمت
 • ابزارک های برترین محصولات ، پر فروش ترین و پربازدید ترین محصولات فروشگاه
 • ارائه لینک دانلود به ایمیل و حساب کاربری در محصولات قابل دانلود
 • اطلاع رسانی به کاربر و مدیر از طریق پیامک (افزونه)
 • قابلیت دسته بندی محصولات
 • قابلیت ارسال محصولات فیزیکی ، مجازی و یا محصولات قابل دانلود!
 • تنظیمات گسترده برای ایجاد محدودیت و امنیت فایل های قابل دانلود
 • قابلیت مدیریت و افزودن بی نهایت محصول
 • امکان جستجو در بین محصولات
 • قابلیت نوشتن توضیحات کوتاه ، توضیحات کامل ، انتخاب وزن ، ارتفاع و جزئیات کامل محصول
 • قابلیت تعریف تصویر اصلی و گالری تصاویر محصولات
 • قابلیت تعیین قیمت اصلی و قیمت حراجی محصول
 • قابلیت تعیین نمودن تاریخ انقضاء برای فروش ویژه
 • قابلیت تعریف و مدیریت صفات محصول
 • قابلیت مدیریت روش های جمل و نقل محصولات
 • قابلیت تعیین مالیات برای محصولات
 • امکان گزارش گیری بر اساس متد و روش های مختلف (گزارش گیری نوع محصول ، دسته بندی ، بازه زمانی ، فروش ، تخفیف ها ، و…)
 • نمایش گزارش ها به صورت نمودار های گرافیکی
 • قابلیت مدیریت و تعریف کوپن تخفیف همراه با ایجاد محدودیت استفاده ، تعداد ، کاربران ، تاریخ و…
 • سیستم مدیریت درگاه های پرداخت بانکی
 • مشاهده آخرین سفارشات ثبت شده در بخش مدیریت با امکان تغییر در وضعیت سفارش ها
 • قابلیت ثبت یادداشت برای مشتری
 • وجود ابزارهای مختلف برای پاک کردن مخزن موقت
 • وجود ابزار های دقیق برای سنجش و بررسی صحت کارکرد فروشگاه